Naša pot do nič emisij

Ustavitev globalnega segrevanja in stabilizacija našega podnebja sta trenutno eden največjih izzivov. Ni več dovolj razvijati poslovnih modelov, ki zmanjšujejo okoljsko škodo, namesto tega vlagatelji in stranke ocenjujejo poslovne modele glede na njihov prispevek k doseganju ciljev trajnostnega razvoja ZN, kot sta čista energija in podnebni ukrepi.

Toyotino potovanje

Toyota Industries Coorporation (TICO) je začela to preobrazbo pred več kot 25 leti. Toyota Material Handling Europe ima vodilno vlogo pri spodbujanju sprememb v industriji, katere prihodnost bo brez ogljika. Toyota Material Handling se je zdaj javno zavezala, da bo do leta 2030 v svojih dejavnostih dosegla brezogljično delovanje.

Ta cilj brez emisij podpirata okoljska vizija Toyota Industries Corporation (TICO) za leto 2050 in njihov šesti okoljski akcijski načrt, ki je ambiciozen načrt podnebnih sprememb. Energetska politika je skladna tudi z Direktivo EU o energetski učinkovitosti in z nacionalno zakonodajo v več evropskih državah.

Energetska politika

Kot odgovor na to je Toyota Material Handling Europe vzpostavila energetsko politiko, ki povzema pričakovanja njenih deležnikov, kot so kupci, lastniki in regulatorji. Vsak z visokimi, a različnimi pričakovanji, ki so na jasen način povzeta v tem načrtu za vodje vsakega Toyotinega subjekta za ravnanje z materiali, da sledijo in prilagodijo svojo energetsko strategijo znotraj podjetja.

Energetska politika Toyote Material Handling temelji na treh stebrih in ciljih za leto 2030:

Neto nič emisij iz lastnega delovanja, z mejniki za električno energijo brez ogljika do leta 2021 in certifikatom ISO 50001 za vse subjekte do leta 2025;
kartiranje emisij v njihovi dobavni verigi in partnerstvo z dobavitelji za razvoj nizkoogljičnih alternativ;
Razvoj celotne palete izdelkov in rešitev brez ogljika do leta 2030 z namenom, da bodo vse rešitve, ki delujejo na lokacijah strank, brez ogljika do leta 2050.

Izvajanje energetske politike

Cilj Toyote Material Handling Europe je do leta 2050 imeti nič emisij ogljika v celotnem poslovanju. Eden od načinov za doseganje ničelnih emisij ogljika je pridobitev certifikata ISO50001 v vseh evropskih subjektih. Vsak sistem ISO je formalna zaveza za izvajanje pristopa nenehnega izboljševanja (Kaizen); v primeru ISO50001 je poudarek na energetski učinkovitosti. Uporaba manj energije za proizvodnjo enakega poslovnega rezultata pomaga zmanjšati stroške in ustvarja priložnost za vlaganje v hitrejši prehod na zeleno energijo.

ISO50001 je sistem vodenja, ki se začne z energetskim pregledom zunanjih strank in opredeljuje priložnosti, kot so prehod na LED osvetlitev, avtomatizacija, ekološka vožnja itd. akcijski načrt s projekti za pridobitev certificiranja na podlagi njihovega energetskega pregleda. Projekte je treba nenehno spremljati in na podlagi tega posodabljati politike; vse v skladu s pristopom PDCA (plan, do, check, act). En primer tega je lahko uporaba 5S na servisnih kombijih in s tem zmanjšanje teže in posledično izgube energije. Drug primer je preseliti se v stavbo z oceno A, da bi zmanjšali emisije.

Poleg ISO 50001 obstaja več načinov za zmanjšanje izgube energije. Eden od njih, ki je bil uspešen v Toyoti Material Handling Europe, je večja preglednost med subjekti: z zbiranjem energetske učinkovitosti od vsakega subjekta in poročanjem o njej na letni ravni. To podjetjem omogoča, da pogledajo na lastno porabo in razmislijo o možnostih za izboljšave.

Švedska tovarna je prva dosegla nič emisij

Kljub zgodovinsko nizkim cenam nafte se cene energije med krizo, ki jo povzroča trenutna pandemija, morda ne bodo močno znižale. Lahko bi se celo povečale, saj lahko vlade, ki iščejo gotovino in zeleno rešitev krize, lahko še povečajo davke na energijo. Na žalost za vse, razen za nekaj industrij, energetika in druga podnebna vprašanja niso tako pomembna kot drugi dejavniki stroškov, čeprav morajo podjetja to izvajati kot program visoke prioritete. V Evropi imajo regulatorji v vsaki regiji svoj način za spopadanje s podnebnimi spremembami. Zdi se, da Severna Evropa prevzame vodilno vlogo z vzpostavitvijo močne koalicije med podjetji in družbo, da bi postavila ambiciozne trajnostne cilje, ki presegajo zakonsko skladnost.

Od avgusta 2019 je Toyota Material Handling Manufacturing Sweden (s sedežem v Mjölbyju) priznana kot tovarna brez ogljika, ki ne izpušča nič CO2 in uporablja samo zeleno električno energijo, daljinsko ogrevanje in tekoči bioplin. Ta dosežek je bil mogoč s prehodom z utekočinjenega naftnega plina (LPG) na tekoči bioplin (LBG). Tovarna Mjölby je prvi subjekt v Toyoti Material Handling Europe, ki je dosegel nič emisij, upajmo, da bo kmalu sledilo še več subjektov. Toyota Industries Corporation (TICO) je zato tovarni podelila letno nagrado za okoljsko odličnost skupine TICO za dosežke pri projektu.

Vodstvena ekipa tovarne in vsi zaposleni so bili tudi takoj pripravljeni doseči svoj cilj in so imeli jasna pričakovanja od projekta ter močno verjeli v pozitivne rezultate. Rezultat tega je bil nemoten projekt, ki je zahteval le nekaj tehničnih prilagoditev za delovanje barskih površin na bioplin.

" Zadovoljni smo z rezultatom, vendar bi morali še naprej vlagati svoja prizadevanja in poskušati nenehno delati boljši (Kaizen), v smislu energetske učinkovitosti, pa tudi transporta in mnogih drugih vidikov. "
Maria Välitalo
vodja trajnostnega razvoja pri Toyota Material Handling Manufacturing Sweden